At the recent South Coast Championships there were official Event photographers- DE Photo - and their photographs can be viewed and purchased from their site at -

http://www.dephoto.biz/

To find the photos - "Search by Date" at the bottom of the page - click on "Find". Click on 2nd September, 2017 on the Calendar - and a list of events will be displayed on the Right Hand side. Scroll down to "South Coast Rowing Championships" and click on the arrow.

There are also video highlights of the South Coast Championships from media partners South Coast Journalism at :

https://www.southcoastjournalism.co.uk/rowing-2017-south-coast-championships.php

The 2017 (61st) South Coast Rowing Championships & 12th Under 16 Regatta were hosted by The Hants and Dorset ARA at Dorney Lake, Eton on Saturday the 2nd September 2017.

Results of the Herne Bay crews are shown below - the highlight being Heidi and Poppy's win in the Girls J14 Double

Poppy and Heidi win for herne Bay at the south coast championships 2017

Unluckiest crew of the day were the Junior 4 - drawn in the heat with the 2 fastest crews they didn't make the final but with a time that would have easily won either of the other 2 heats.

Junior Results

Morning Events - 1000 Metres

Event 11A Girls J14 4X+ Heat 1 10:14

PosEv/LnNo. - ClubCrewTimeM/Sec
111/1103 Castledore AM Rose-Hunter4:06.014.1
211/4106 Herne Bay AN Kelly4:14.203.9
311/2104 Bideford Reds AC Skene-Smith4:35.263.6
411/3105 BTC AM Margeson4:54.513.4

Event 17A Boys J16 C4X+ Final 11:00

PosEv/LnNo. - ClubCrewTimeM/Sec
117/1122 Newport AT Batchelor3:58.314.2
217/4125 Poole AJ Hoyland4:06.264.1
317/3124 Ryde AT Starkey4:07.424.0
417/2123 Herne Bay AT Jeffries4:10.784.0
517/7154 BexhilE Iowe4:28.643.7
617/6127 Southsea AA Jeffrey4:41.573.6

Event 18A Girls J16 C4X+ Final 11:07

PosEv/LnNo. - ClubCrewTimeM/Sec
118/767 Lymington AA Melin4:17.283.9
218/3130 Herne Bay AE Ling4:22.313.8
318/4131 Deal AL Mullaney4:39.643.6
418/2129 Worthing AO Griggs4:41.213.6
518/5132 Poole AE Smith4:42.753.5
618/6133 Shoreham AB Watton5:35.963.0

Event 21A Girls J14 2X Final 11:35

PosEv/LnNo. - ClubCrewTimeM/Sec
121/4144 Herne Bay AH White4:22.833.8
221/2142 Itchen AE Marshall-Cox4:38.763.6
321/1141 Bideford Reds AL Gasiorowski4:49.693.5
421/5145 Ryde AG Bolland5:05.833.3

Event 27A Girls J14 4X+ Final 12:05

PosEv/LnNo. - ClubCrewTimeM/Sec
127/1103 Castledore AM Rose-Hunter4:03.514.1
227/5108 Shanklin AS Phelan4:13.993.9
327/3110 Bideford Reds BZ Droppa4:21.253.8
427/4106 Herne Bay AN Kelly4:24.003.8
527/6104 Bideford Reds AC Skene-Smith4:34.253.6
627/2107 Coalporters AM Chapman4:55.413.4

Event 30A Boys J16 4X+ Final 12:26

PosEv/LnNo. - ClubCrewTimeM/Sec
130/5158 Dartmouth AJ Pichowski3:32.814.7
230/4157 Christchurch AO Leatrry3:37.794.6
330/3156 Bideford Blues AJ Berry3:43.034.5
430/2155 Newport AD Batchelor3:59.864.2
530/1153 Itchen AM Slavik4:03.164.1
630/6137 Herne Bay AG Thomas4:10.314.0

Senior Results

Afternoon Events - 2000 Metres

Event 33A Master Championship 13:36

PosEv/LnNo. - ClubCrewTimeM/Sec
133/21 Folkestone -CARA-S Tupper7:58.004.2
233/34 Coalporters -H&D-R Quinton8:04.104.1
333/55 Itchen -H&D-D Hodges8:14.364.0
433/43 Poole -H&D-M Bettley-Smith8:16.344.0
533/12 Herne Bay -CARA-J Cox8:22.264.0

Event 34A Ladies Novice Four Heat 1 13:42

PosEv/LnNo. - ClubCrewTimeM/Sec
134/5203 Coalporters APip Naylor9:27.443.5
234/3201 Herne Bay AG Shelton9:44.203.4
334/1199 Southsea AAmanda Matthews9:52.793.4
434/2200 Deal BEmily Kent9:58.803.3
534/4202 Newport ABethany Walpole-Davis10:23.103.2

Event 38A Ladies Junior Championship 14:28

PosEv/LnNo. - ClubCrewTimeM/Sec
138/49 Ryde -H&D-C Edmonds8:35.123.9
238/17 Shoreham -CARA-M Shaw8:49.573.8
338/512 Bideford Blues-8:57.013.7
438/3Herne Bay 8:57.723.7
538/210 Itchen -H&D-L Fagan9:11.293.6
638/68 Worthing -CARA-S Bailey9:25.243.5

Event 47A Mens Junior Four Heat 2 15:55

PosEv/LnNo. - ClubCrewTimeM/Sec
147/1261 Bexhill BSam McCoriston7:57.364.2
247/3263 Shanklin AJ Robertson7:58.874.2
347/6266 Herne Bay AM Marques8:02.134.1
447/2262 BTC AMatt Chadwick8:08.774.1
547/7267 Newport AFinlay Bamlett8:25.954.0
647/4264 Christchurch BSimon Cannon8:30.663.9

Event 53A Mens Senior Four Final 16:57

PosEv/LnNo. - ClubCrewTimeM/Sec
153/7181 Bexhill AMark Mitchell7:27.804.5
253/5190 Southsea AWill Mahoney7:39.684.4
=353/2189 Coalporters AZach Williams7:43.994.3
=353/4187 Folkestone AJ Leppard7:43.994.3
553/3185 Herne Bay AR Hosking7:44.234.3
653/6183 Deal AJustin Dodrill7:44.534.3
753/1182 BTC ASimon Edwards7:45.764.3

Event 56A Ladies Novice Four Final 17:28

PosEv/LnNo. - ClubCrewTimeM/Sec
156/6205 Poole AJess Frame9:22.463.6
256/5203 Coalporters APip Naylor9:28.893.5
356/4201 Herne Bay AG Shelton9:42.963.4
456/2208 Deal AMegan Tribe9:52.233.4
556/3207 Bexhill AMolly Granson9:55.063.4
656/1199 Southsea AAmanda Matthews10:33.533.2
No racing again last weekend - Worthing Regattas due to be held on the 10th and 11th June have been postponed to a later date - for latest info see the Rgatta calendar on this website.

Herne Bay Amateur Rowing Club kick started this year’s summer regattas on Saturday, competing against other clubs from the South Coast at Folkestone's Viking Shield Regatta.

The only win of the day was by our veteran 50+ fours crew led by Liz Taylor in stroke position, Steve Tupper, Sally Watkins (both from Folkestone Rowing Club) and John Cox. They took on two other crews in the cold April waters to finish in first position!

The first race for the club started with George Holness, taking position for the men’s junior sculls heats. After a strong row by George, he qualified for the finals, where he came third overall, followed by Luke Towner, captain of the rowing club in the senior sculls race, who fought through seven other rowers to finish a commendable third place.

Other crews who did exceedingly well were ladies Junior fours Emily Noyes, Kaye Sullivan, Scarlett Bates and Natasha Tricks, coxed by John Cox, who came in a close second place, an impressive jump from last year’s races. Later on in the day the same crew went on to race the senior category, where they again came a tiring second out of five crews. Again the girls should be very proud of themselves for their improvements in technique, speed and power.

The Bay’s ladies novice fours had a great start, Jasmine Amos, Georgia Shelton, Zoe Tyler and Elizabeth Ling also improved on their racing abilities by finishing second place.

And last but not least, Scarlett Bates and Elizabeth Taylor came in third place in the ladies double sculls race. These two make a great crew on the water – their power and determination really push them through to the end, working really well as a team.

All in all, a very successful day for the club. We'd like to say a massive thank you to Dover and Folkestone rowing club for the loan of their equipment and huge congratulations to Luke Towner for surviving his first regatta as captain!

composite vet 50 crew at Viking Shield Regatta

We're going to be at Herne Bay Bandstand on Sunday the 19th March between 9.00am and 4.00pm raising money for Demelza children's hospice.

So come down and support the club or find out what we do for this Olympic sport.

We're also looking at recruiting new members keen on joining us for our summer season.

We look forward to seeing you there.

Herne Bay ergothon 2017